Jeżeli przeżywacie kryzys albo spotkała Was trudna sytuacja życiowa, macie trudności w porozumiewaniu się ze sobą lub zastanawiacie się, czy Wasz związek nadal ma sens, to psychoterapia dla par i małżeństw jest skierowana do Was.
Psychoterapia ma na celu pomoc parom we wzajemnym usłyszeniu się i zrozumieniu oraz w znalezieniu rozwiązania najlepszego dla obydwu stron. Podejście systemowe zakłada, że w rodzinie, związku, każda osoba jest ważna, czyli ma wpływ na funkcjonowanie całego systemu (pary, małżeństwa). Postrzeganie tej samej sytuacji może być różne, dlatego ważne jest, aby usłyszeć swój punkt widzenia i spotkać się gdzieś pośrodku drogi do porozumienia.
Pierwsze spotkania (zazwyczaj 2-3) mają charakter konsultacji, podczas których poznaję Was oraz Wasz problem. Nie musi on być taki sam – każdy z Was może widzieć go inaczej. A ja jestem po to, żeby znaleźć wspólny mianownik i zaproponować Wam najlepszą moim zdaniem formę pomocy.
Czasami może okazać się, że w Waszej sytuacji lepszym rozwiązaniem są np. mediacje, a terapia byłaby wskazana jako kolejny etap pomocy. Wskażę Wam wtedy miejsca, gdzie możecie znaleźć adekwatną dla Was pomoc.
Nie zawsze terapia małżeńska jest wskazaną formą terapii. Przeciwwskazaniami do jej podjęcia są: (1) aktywna przemoc ze strony przynajmniej jednego współmałżonka i brak otwartości na zaniechanie tych działań, (2) aktywne uzależnienie przynajmniej jednego współmałżonka, (3) podwójny związek przynajmniej jednego z partnerów oraz brak gotowości do jego zakończenia.
Kiedy terapia będzie tą ścieżką, w której macie największe szanse na rozwiązanie Waszych trudności, przedstawię Wam moje rozumienie Waszych trudności i zaproponuję zasady dalszej współpracy. Na koniec konsultacji określamy cel (cele) terapii.
Spotkania odbywają się zazwyczaj raz na dwa tygodnie (czasami raz na tydzień) i trwają 60 minut. Terapia par i małżeństw może być prowadzona przez jednego lub dwóch psychoterapeutów.
Umów wizytę